Ana Sayfa


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Paz, 17 Şub 2019 ]
Toplam 2 ziyaret
2 benzersiz ziyaretçi

 

 

Bölgenin bilinen tarihi Hititlere kadar inmektedir. M.Ö. 1400-1200 yıllarında bölge Hititlerin yönetiminde iken Trabzon-Erzurum-Giresun yörelerine Azzi Ülkesi denilmekte idi. Antik çağda Ege Bölgesi'nde hüküm süren, ticaret yapan Miletoslular'ın yöredeki ilk kolonisi Kerasus adı ile kurulmuştur.

 

Giresun çevresi M.Ö. 4. Yüzyıllarda, Pers Devleti'nin yönetimine girmiş, kalmış, daha sonra Makedonyalıların idaresine geçmiştir. M.Ö. 2. ve 1. Yüzyıllarda bölgeye Pontoslular hakim oldu. M.Ö. 61. Yılda Pontus M.Ö. 3. Yüzyılda bir süre Kapadokya Krallığı'nın yönetiminde Kralı Midridates, Roma Komutanı Luculus'a yenilence şehir ve yöre yönetimi, Roma yönetimine girmiştir. M.S. 395 yılında Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca Bulancak yöresi de, Doğu Roma İmparatorluğu'nun yönetimine girmiştir. M.S. 11. Yüzyılda, Doğu Roma Devleti'nin Başkenti İstanbul, Haçlılar tarafından istila edilince İmparator Kommenus'un çocukları Trabzon'a gelerek M.S. 1204 yılında, Trabzon Başkent olmak üzere Trabzon Krallığı'nı kurdular. Bulancak da bu devletin sınırları içerisinde kaldı.

 

Selçuklu döneminde Orta asya ,Horasan dan gelip Anadolu'nun fethine başlayan,Çepni Türkmenleri , Karadeniz sahillerini de Türk hâkimiyeti altına almıştır. Haçlı seferleri sırasında Anadolu Selçuklu Devleti'nin zayıflaması sonunda sahil şeridi, Türklerin elinden çıkmış M.S. 1204 yılında kurulan Trabzon Krallığı'nın eline geçmiştir. M.S. 1277 yılında Oğuzlar'ın bir kolu olan ve Anadolu'ya gelen ve Alevi olanÇepniler önce Sinop'u aldı. Bu sırada Anadolu'da Moğol baskısı da zayıflıyordu. Daha sonra bütün Canik Bölgesi'ne hakim olamaya başladılar.

 

İşte Giresun ve çevresinin Türkleşmesini sağlayan Türkmen,Çepni Beylerinden olan ve Ordu-Giresun yöresinde Beylik kuran Bayram Bey'den sonra yerine Hacı Emir Bey geçmiş, Hacı Emir Bey de Trabzon Kralı ile 1358 yıllarında savaşmış. Bulancak, Hacı Emir Bey'in oğlu Süleyman Bey zamanında 1397 yılında Türkler'in eline geçmiştir. Bölgenin hükümdarı olan Kadı Burhanettin bu haberi, davullar çalarak kutlamış, Süleyman Bey'e katılmak için elçiler göndermiştir. Böylece Trabzon Krallığı toprakları, Trabzon ve çevresi olarak kalmıştır. Fetihle birlikte bölgeye Çepni, Döğer, Eymir, Karkın, Ala-Yurtlu, Bayındır, İğdir gibi Oğuz Boyları gelip yerleşmişlerdir.

 

Fetihten 60-65 yıl sonra yapılan tahrirde Bulancak İlçesi'nin adı KEPSİL, 1871'lerde AKKÖY iken, 1928'lerde de BULANCAK adını almıştır. 1455'te bir Naiblik, yani Kadı Naibi'nin yargı alanına giren idari bir ünite olan Kepsil, 1455 tahririne göre Mustafa Kethüda, Şemsettin Kethüda ve Çakıroğlu Pir Kadem Kethüda'nın yurdudur. Ancak Giresun-Tirebolu gibi şehir merkezlerinde Türkler Askere alındığından ,nüfusun çoğunluğu ve ticeret, Rum ve Ermeniler'in elinde bulunuyordu. Hacı Emir Beyliği'nde II. Murat döneminde Osmanlı yönetimine girmiş, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet döneminde Trabzon'un alınmasıyla Karadeniz Bölgesi Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

 

 

 

Editör Bilgileri

uzerine.com


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

blizzard-entertainment
diablo3
ubisoft
kristof-kolomb
honore-de-balzac
mardin_katliami
tamiller

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi